fbpx
 

Genel01. Çocuklarda Öfke Nöbeti

8 Mayıs 2022

Öfke Nöbetleri

Çığlık atmak, ağlamak, savrulmak – bir öfke nöbetinin belirtilerini gözden kaçırmak genellikle zordur. Öfke nöbetleriyle baş etmek zor olabilir, ancak bunlar, yürümeye başlayan çocuğunuzun davranışının normal bir parçasıdır. Öfke nöbetleri: “duygusal bir öfke ve hayal kırıklığı patlaması.”

Öfke nöbetleri tipik olarak 18 aylıkken başlar ve “ korkunç ikililer ” sırasında zirveye ulaşır. Bu, çocuk gelişiminde, küçük çocukların ebeveynlerinden bağımsızlıklarını ilan etmeye başladıkları dönemdir. Aynı zamanda çocuğunuzun güçlü duyguları yönetmeyi öğrenmediği ve duygularını net bir şekilde iletemediği bir dönemdir. Bu kombinasyon, öfke nöbetleri için mükemmel bir fırtınadır.

Yorgun, aç veya hasta hissetmek, öfke nöbetlerini daha da kötüleştirebilir veya daha sık hale getirebilir. Çoğu durumda, öfke nöbetleri zamanla daha az sıklıkla meydana gelir. Genellikle 4 yaşına kadar çok daha az sıklıkta olurlar.

Her çocuk farklı olsa da, sinir krizi geçirdiğinde çocuğunuzu sakinleştirmeye veya öfke nöbetlerini daha seyrek hale getirmeye yardımcı olabilecek deneyebileceğiniz stratejiler vardır.

Bir öfke nöbetinin belirtileri nelerdir?

Çocuğunuz bir öfke nöbeti sırasında aşağıdaki davranışlardan bir veya daha fazlasını gösterebilir:

Sızlanma

Ağlamak , bağırma ve çığlık

Tekmelemek ve vurmak

Nefesini tutmak

İtmek

Isırmak

Topallamak

Eşya fırlatma

Vücutlarını germek ve hırpalamak

Bir öfke nöbetine yanıt vermenin en iyi yolu nedir?

Öfke nöbetlerinin küçük çocukların gelişiminin ortak bir parçası olduğunu ve çocuğunuzun öfke nöbetlerinin muhtemelen endişe kaynağı olmadığını hatırlamak yardımcı olabilir.

Herkese uyan tek bir çözüm olmasa da, aşağıdaki stratejiler çocuğunuzun öfke nöbetlerini yönetmenize yardımcı olabilir.

Sakin ol

Sakin kalmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Mümkünse, çocuğunuzun öfke nöbetinin yaptığınız işi yarıda kesmesine izin vermeyin ve üzülmemeye çalışın. Bu, çocuğunuzun öfke nöbetlerinin dikkatinizi çekmenin veya istediklerini elde etmenin etkili bir yolu olmadığını bilmesini sağlar. Çocuğunuzun davranışını tartışmak için öfke nöbeti geçtikten sonra sessiz bir süre bekleyin.

Öfke nöbetini görmezden gel

Mümkünse hiçbir şey olmuyormuş gibi davranın ve çocuğunuzun taleplerine cevap vermeyin. Ancak diğerlerine tekme atmak veya vurmak, hasara veya yaralanmaya neden olabilecek nesneleri fırlatmak veya uzun süre çığlık atmak gibi bazı davranışlar göz ardı edilmemelidir. Bu durumlarda çocuğunuzu ortamdan uzaklaştırın ve tehlikeli olabilecek nesneleri uzaklaştırın. Çocuğunuza davranışlarının kabul edilemez olduğunu sakince söyleyin.

Çocuğunuzu ortamdan uzaklaştırın

Evdeyseniz ve çocuğunuz sakinleşemiyorsa, bir mola vermeyi deneyin. Onları herhangi bir güvenlik tehlikesi olmayan sessiz bir alana götürün. İşte zaman aşımı için bazı ipuçları:

 • Önerilen mola süresi, çocuğun yaşının her yılı için en fazla 5 dakika olmak üzere 1 dakikadır. Yani, 2 yaşındaki bir çocuk için tipik bir mola 2 dakikadır.
 • Amaç, çocuğunuzun sakinleşmesi ve mola bitene kadar mola alanında kalmasıdır.
 • Zamanı takip etmek için bir zamanlayıcı ayarlamayı deneyebilirsiniz. Bip sesi çocuğunuza zaman aşımının sona erdiğini bildirir.
 • Moladan sonra öfke nöbetleri devam ederse, molayı yeniden başlatın.
 • Daha büyük çocuklarla, molada ne kadar kalacaklarına karar vermelerine izin vermeyi deneyebilirsiniz . Çocuğunuzdan kendini hazır hissettiğinde zaman aşımından geri gelmesini isteyin.

Halka açık bir yerdeyseniz, çocuğunuzun kendisine veya bir başkasına zarar verme tehlikesi yoksa, öfke nöbetini görmezden gelmek en iyisidir. Bu durumda en iyi tepki, yaptığınız işi bırakıp çocuğunuzla birlikte ayrılmak olacaktır.

Dikkat dağıtıcı şeyleri deneyin

Bazen çocuğunuza kitap veya oyuncak gibi başka bir aktivite veya nesne sunmak için işe yarar. Ayrıca dikkatlerini çevrenizde olan ilginç bir şeye de yönlendirebilirsiniz. Bu, onları öfke nöbetine neden olan şeyden uzaklaştırmak için yeterli bir değişiklik olabilir.

Çocuğunuzun hayal kırıklığını kabul edin

Çocuğunuzun duygularını anladığınızı bilmesini sağlamak bazen onun sakinleşmesine yardımcı olabilir. Çocuğunuzun duygularına katılmasanız bile, hayal kırıklıklarını duyduğunuzu onaylayabilirsiniz .

Çocuğunuzun ifade ettiği duyguyu açıkça adlandırmaya çalışın. Bu, çocuğunuzun zaman içinde duyguları tanımlamayı öğrenmesine yardımcı olabilir.

Çocuğunuzu rahatlatın

Bazen çocuğunuzun sadece teselliye ihtiyacı olabilir. Bu, taleplere boyun eğmek anlamına gelmez. Çocuğunuzu kucağınıza almayı ve sakinleşene kadar onunla sakince konuşmayı deneyebilirsiniz.

Bir öfke nöbetinden sonra atılması gereken adımlar

Öfke nöbetleri siz ve çocuğunuz için zor olabilir. Olaydan sonra çocuğunuzla bağlantı kurmanın ve beklentilerinizi anlamalarına yardımcı olmanın bazı yolları burada.

Çocuğunuz iyi davrandığında onu övün

Çocuğunuz iyi davrandığında onay gösterin. Bu sarılmalar, gülümsemeler ve sözlü övgü içerebilir. İstenmeyen davranışları azaltmaya çalışmak kadar, iyi davranışları pekiştirmek de önemlidir.

Bir teşvik çizelgesi oluşturun, “giyinmek” ve “diş fırçalamak” gibi rutin görevlerle. Bir görev aksamadan tamamlandığında, çocuğunuzun iyi davranışına dikkat çekmek için çizelgeye bir çıkartma veya onay işareti koyun.

Zarar verebilecek davranışları göz ardı etmeyin

Küçük bir çocuğun öfke nöbeti sırasında ara sıra bir şeyler fırlatması, ısırması, tekmelemesi veya vurması alışılmadık bir durum değildir. Çocuğunuz, bunların acıya veya zarara neden olabileceğini henüz anlamayabilir.

Ancak ne zaman bu tür yıkıcı davranışlar olursa, çocuğunuzu hemen ortamdan uzaklaştırmak önemlidir. Açıkça ve sakince onlara davranışlarının kabul edilemez olduğunu söyleyin. Çocuğunuzun öğrenmesine yardımcı olmak için ne zaman olursa olsun tutarlı olun.

Çocuğunuzun fark edildiğini ve sevildiğini hissetmesine yardımcı olun

Bazen çocuklar, kendilerini hassas hissettikleri veya yeterince ilgi görmedikleri için öfke nöbetleri geçirirler.

Onlarla konuşarak, birlikte duygular hakkında kitaplar okuyarak ve sinir krizi geçirmediklerinde onlara çok fazla olumlu ilgi göstererek ihtiyaçlarını anlamaya çalışabilirsiniz.

Formun Üstü

Formun Altı

Öfke nöbetlerini önlemenin en iyi yolu nedir?

Bazen, onları önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapmanıza rağmen öfke nöbetleri meydana gelebilir. Ancak aşağıdaki stratejiler, öfke nöbetlerini daha az sıklıkta yapmaya yardımcı olabilir:

 • Bir rutin oluşturun. Tutarlı bir rutin veya program , çocuğunuzun ne bekleyeceğini bilmesini sağlar. Bu, çocuğunuzun gününde farklı aktiviteler arasında geçiş yapmayı kolaylaştırabilir.
 • Rol model ol. Çocuklar ebeveynlerine bakar ve davranışlarını sürekli olarak gözlemler. Çocuğunuz öfkenizi ve hayal kırıklığınızı sakince ele aldığınızı görürse , bu duyguları yaşarken davranışınızı taklit etme olasılığı daha yüksektir.
 • Çocuğunuza seçenekler verin. Uygun olduğunda çocuğunuza iki veya üç seçenek verin ve bir seçim yapmasına izin verin. Bu onlara, durumları üzerinde bir miktar kontrolleri olduğu hissini verecektir.
 • Çocuğunuzun yeterince uyumasına yardımcı olun. Bu, aşırı yorulmanın neden olduğu öfke nöbetlerini önlemeye yardımcı olacaktır . Çocuğunuzun daha iyi dinlenmesine yardımcı olmak için şekerleme ve yatma zamanı rutinleri oluşturmaya çalışın.
 • İyi beslenme alışkanlıklarını teşvik edin. Yeni yürümeye başlayan çocukların “ seçici yeme ” aşamasına sahip olmaları normaldir. Aç hissetmek herkesi sinirlendirebilir ve buna küçük çocuklar da dahildir. Her öğüne sağlıklı yiyecekler eklemek için elinizden gelenin en iyisini yapın ve mümkün olduğunda besin açısından zengin atıştırmalıkları seçin.
 • Savaşını seç. Çocuğunuzun giymeyi tercih ettiği kıyafetler gibi küçük şeyler için kavga etmeyin. “Hayır” kelimesini söyleme sayınızı sınırlamaya çalışın.
 • Tonunuzu olumlu tutun. Çocuğunuzun bir şey yapmasını istiyorsanız, talepte bulunmak yerine davet etmeye çalışın. Güvenlik söz konusu olduğunda, doğrudan ve sakin olmak en iyisidir.

Her çocuk farklıdır, bu nedenle sizin durumunuzda neyin işe yaradığını bulmak için zaman içinde farklı stratejiler deneyin.

Bir doktorla ne zaman konuşulur

Öfke nöbetleri büyümenin normal bir parçasıdır ve büyük olasılıkla zamanla geçerler. Ancak bazı durumlarda, öfke nöbetleri doktorunuzla konuşmanız için bir nedendir. Bu, çocuğunuz şunları içerir:

 • zamanla kötüleşen öfke nöbetleri var
 • sonra düzenli sinir krizi geçirmeye devam ediyor5 yaşGüvenilir Kaynak
 • nefesini tutar ve bayılır
 • 25 dakikadan uzun süren öfke nöbetleri var
 • sinir krizi sırasında kendilerini veya başkasını yaralar
 • gelişimsel kilometre taşlarını karşılamıyor olabilir

Nefes tutma normal bir öfke nöbeti belirtisi olsa da, bunu çocuğunuzun doktoruyla tartışmak önemlidir. Nadir durumlarda,gösterebilirGüvenilir Kaynakaltta yatan bir sağlık durumu.

Her çocuk kendi hızında büyür ve gelişir. Ancak belirli beceri ve davranışların genellikle belirli yaşlarda ortaya çıkması beklenir . Bunlargelişimsel kilometre taşlarıGüvenilir Kaynakbir doktorun belirli sağlık koşullarını aramasını bilmesine yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun gelişimsel dönüm noktalarını karşılayamadığını düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmak en iyisidir. Bazı durumlarda, öfke nöbetleri gelişimsel gecikmeler veya duyusal sorunlarla ilgili olabilir .

Çocuğunuzun öfke nöbetleri çocuğunuzla olan ilişkinizi etkiliyorsa veya bununla nasıl başa çıkacağınızdan emin değilseniz, Özem Özel Eğitim Merkezi Psikoloji ve Çocuk Gelişimi biriminden bilgi alabilirsiniz.

Bilgi İçin: 0.531.655.43.38

Aile Danışmanlığı

Özem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon MerkeziAdres
Mutlukent Mahallesi
Binsesin Sitesi 1961. Cd.
No:15 Ümitköy
Çankaya/Ankara
BİZİ TAKİP EDİNÖZEM Sosyal Medyada
Bizi sosyal medya takip edin,bilginiz olsun.
BİZİ ARAYIN

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Çerez Politikası

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Kapat