fbpx
 

Genel02. ABA’YI TARTIŞMAK-ÖZEM’DE ABA UYGULAMASI

27 Mayıs 2022

Bilmediğimiz bir duruma müdahale edemeyiz.

ABA’YI TARTIŞMAK

Özem ABD’de ASAI tarafından uygulaması denetlenen ABA yöntemini Ankara’da uygulama onayı olan ve sürekli süper vize edilerek akreditasyonu yenilenen tek kurumdur. ABA Özem de tam gün, yarım gün ve seanslı uygulanır.

Son birkaç on yılda, Uygulamalı Davranış Analizi veya ABA, otizmli çocuklara yardımcı olmak için tasarlanmış geniş bir yaklaşım ve teknikler grubuna dönüşmüştür . Davranışçı terapi prensipleri – arzu edilen davranışların olumlu pekiştirilmesi – genellikle yoğun bir şekilde, otistik çocukların doğal olarak kazanmadıkları becerileri geliştirmelerine yardımcı olmak ve kendilerine zarar verme gibi kendilerine zarar veren davranışları azaltmak için kullanılır.

Farklı Aba Yaklaşımları Var mıdır?

Çocuğunuz için bir otizm teşhisi almak, herhangi bir ebeveyni bunaltabilir. Agresif diyet kısıtlamalarından müzik terapisine kadar çok sayıda tedavi mevcut gibi görünüyor. Çocuğunuza neyin yardımcı olacağını ve neyin çok önemli zaman ve para kaybı olacağını bilmek zor. Ancak en yaygın olarak kabul edilen kanıta dayalı terapi , daha iyi ABA olarak bilinen Uygulamalı Davranış Analizidir.

ABA’nın otistik çocukların gerekli becerileri geliştirmesine ve kendine zarar verme gibi istenmeyen davranışları en aza indirmesine yardımcı olduğu ve hafiften şiddetliye kadar tüm otizm spektrumundaki çocuklar için başarılı olduğu gösterilmiştir. Etkinliği yüzlerce çalışma ile desteklenmektedir.

Uygulamalı Davranış Analizinin Evrimi

Ancak ABA’nın kendisi kafa karıştırıcıdır çünkü birçok şekil alabilir. Klinik bir nöropsikolog olan Susan Epstein, bunların ortak noktalarının “basit bir konsepte dayanmaları” olduğunu açıklıyor: Güçlendirilen davranışlar artacak; pekiştirilmeyen davranışlar azalacak ve sonunda ortadan kalkacaktır.”

Ayrık Deneme Eğitimi (DTT) olarak adlandırılan ABA ‘nın en eski biçimi, 1960’larda Dr. O. Ivaar Lovaas ‘ın çalışmasıydı. Çocukların öğrenmesi arzu edilen beceri ve davranışları küçük, “ayrık” bileşenlere ayırarak son derece yapılandırılmıştı. Bir çocuk, her bileşeni öğretmek için tasarlanmış bir aktiviteye yönlendirilir, aktiviteyi tam olarak aynı şekilde birçok kez tekrarlar, her başarılı tamamlama için bir ödül ve bazı durumlarda istenmeyen davranışlar için ceza kazanır. Haftada 40 saat eğitim yapıldı.

ABA ‘ya daha yeni yaklaşımlar

Sonraki yıllarda, DTT güncellendi ve “tesadüfi öğretimi” içeren diğer ABA biçimleri geliştirildi – çocukların oyun veya normalde günlerinin bir parçası olacak diğer etkinlikler bağlamında öğrenmelerine yardımcı oluyor.

“Fikir, çocuğu bir masaya oturtup ayaklarını yere düz, ellerini kucağına koymasını ve üçgen şeklinde bir parça koymasını istemek yerine, yine de yaptığı bir şeyden yararlanmaktır. UCLA Tıp Fakültesi’nde profesör ve Semel Nörobilim ve İnsan Davranışı Enstitüsü’nde Kıdemli Araştırma Bilimcisi olan Catherine Lord, bir bulmacanın içinde” diyor. “Oynuyorsanız, bunu öğrenmeye devam etmeleri ve hatırlamaları ve tekrar yapmak istemeleri daha olasıdır.”

Daha yeni yaklaşımlarla, her öğrenme etkinliğinin klinisyen tarafından önceden planlanması gerekmez. Lord Lord bir örnek veriyor: “Tuvalete gittiğimizde ve çocuk bir havlu askısına bastıysa ve havlu dışarı çıktıysa ve o heyecanlandıysa, bir dahaki sefere havluyu alması için onu tekrar basması için cesaretlendirebilir ve Havluyu kendine almayı öğrenir. Bu öğretim, aslında, tuvalete gidip ona basmasını ve bunu 20 kez yapmasını planlamadığım için tesadüfi bir şey.”

ABA uygulayıcıları artık aralarından seçim yapabilecekleri veya çocuklarla yaptıkları çalışmalarda birleştirebilecekleri bir dizi tekniklere sahipler. İşte ABA şemsiyesi altına giren başlıca öğretim stratejilerinin bir dökümü.

Ayrık Deneme Eğitimi (DTT)

Spektrumdaki küçük çocuklar için tasarlanan ABA’nın orijinal “markası” olan Discrete Trial Training, ABA’nın en yapılandırılmış şekli olmaya devam ediyor. Her zaman bire bir yapılır. Çocuk bir masaya oturur ve terapist malzemeleri çocuğun önüne koyar. Çocuğa materyalle gerçekleştirmesi için bir görev verilir – örneğin, üçgeni seçme veya “ba” sesini söyleme – ve doğru yaptığında, “birincil pekiştirme” denilen şeyle ödüllendirilir: M&M veya Frito , gıdıklama, çıkartma, favori oyuncağa erişim vb. Ceza artık DTT’de kabul edilebilir bir araç olarak görülmemektedir.

Bu ayrık denemeler belirli sayıda tekrarlanır. Dr. Lord, “Bunu ilk yaptığımızda her zaman 20 idi, ne yaparsak yapalım” diye hatırlıyor. Ve çocuktan, materyal sunulduktan sonraki üç saniye içinde isteneni yapması bekleniyordu, diye ekliyor. Eğer yapmadıysa, tekrar sunulacak veya görevi tamamlaması ve ödülü alması için tekrar istenecekti.

“Çok tekrar ediyor,” diye ekliyor, “ama çok, çok net bir şekilde tanımlanmış ve tümü muayeneyi yapan kişi tarafından tanımlandı, böylece DTT aracılığıyla kesinlikle doğru veriler elde edebilirsiniz.”

Temel Tepki Tedavisi (PRT)

Santa Barbara’daki California Üniversitesi’nden psikologlar Laura Schreibman ve Robert ve Lynn Koegel tarafından geliştirilen Pivotal Response Treatment , katı görev odaklı talimatın ötesine geçiyor. Dr. Epstein, “PRT’nin terapist tarafından yapılandırılmaktan ziyade çocuk tarafından daha fazla yönlendirilmesi amaçlanıyor” diyor. “Bireysel davranışlara odaklanmak yerine, PRT ‘önemli’ gelişimsel işlevleri hedeflemeye çalışıyor. Bir M&M gibi ilişkili olmayan somut ödüllerden ziyade davranışla ilgili doğal pekiştirme biçimleri vurgulanır.

Konsept, bu öğrenme modüllerini daha doğal bir ortama yerleştirirseniz, çocuğun bunları genelleştirmesi daha olasıdır, diyor Dr. Lord. Ve odak noktası, çok önemli olan öğretme davranışlarıdır: Yani, başka çığır açan davranışlara yol açabilirler.

Lord Lord, “Bana bakmak, taklit etmek veya birine bir şey vermek ya da daha eğlenceli ya da sosyal olarak daha alakalı bir şey vermek gibi davranışlar üzerinde çalışabilirsiniz” diye ekliyor. “Bu davranışlar başka bir şeyin olmasına neden olabilir – bir çağlayan başlatın.”

PRT ile terapist, çocuk bir şeyle meşgul olana kadar aktiviteye başlamamalı, çocuğun liderliğini takip etmelidir. Ancak terapistin aklında hala çocuğun öğrenmesini istediği beceriler vardır.

Dr. Lord şöyle açıklıyor: “Gelecek yıl anaokuluna gidecek bir çocukla PRT yapıyorsam, bu çocuğun mektuplarını öğrenmesini istiyorum diye düşünüyor olabilirim . Bu yüzden, ilgilenebileceğini düşündüğüm, içinde harfler olan bloklar veya farklı harfleri temsil eden hayvanlar gibi şeyleri odanın etrafına yerleştirebilirim. Ve onları eğlenceli görünsünler diye yerleştiriyorum. Ve sonra ona, ‘Hey, ne yapmak istiyorsun?’ diyorum. Hatta ‘Blokları mı yoksa hayvanları mı yapmak istersin?’ diyebilirim. Ya da onu serbest bırakabilirim. Bu yüzden ona bir seçenek sunuyorum ve dikkatini çektiğimden oldukça emin olmadıkça, temelde ona öğretmeye çalışmıyorum.”

Yemekten ziyade davranışla ilgili bir ödül, eğer hoşlanıyorsa, çocuğun blokları yıkmasına izin verebilir.

Erken Başlangıç ​​Denver Modeli (ESDM)

Erken Başlangıç ​​Denver Modeli, bireysel veya grup oturumlarında yapılabilecek daha yeni bir ABA biçimidir. Psikologlar Sally Rogers ve Geraldine Dawson tarafından geliştirilen, PRT gibi oyun temelli aktiviteler oluşturmayı içerir, ancak terapist ayrıca gerekirse daha geleneksel ABA’yı da içerir. Dr. Lord, “Çocuk odaklanamayacak kadar odaklanamamışsa, bir sandalyeye oturtabilirsiniz ve onu gerçekten daha yapılandırılmış hale getirebilirsiniz” diyor.

ESDM’de bir aktivite içinde birden fazla hedefiniz vardır. Üçgeni bulmacaya yerleştirme örneğini alın. “DTT’de,” diye açıklıyor, “Bir yapbozum olurdu ve çocuğun üçgeni yerleştirmesini isterdim ve o üçgeni yalnızca bir yapbozla öğretirdim. PRT’de bunu iki farklı bulmaca ile yapabilirim. ESDM’de, çocuğun üçgeni öğrenmesi için hala bir hedef olabilir. Ama aynı zamanda, bu çocuğun yapbozun bir parçasını oluşturacak motor koordinasyona ve üç parçadan oluşan bir şeyi bitirmek için sabra sahip olması için de hedeflerim olabilir. Başka bir amaç, ona ulaşamayacağı bir şey vermemi istemesini sağlamak olabilir. Ve sonra başka bir amaç, parçalardaki boyutları farklılaştırmak olabilir.”

Bir aktivitede farklı hedeflere sahip olmak terapist için oldukça zor olabilir, diyor Dr. Lord, “ancak bunda iyi olursanız çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ve şunu fark etmeye başlıyorsunuz, Vay, bunu yaptığımda birçok şey hakkında düşünebiliyorum; O üçgeni bulmacanın içine sokmayı düşünmek zorunda değilim.

Ancak ABA genişleyip yaygınlaştıkça, yöntemleri ve bazı uygulayıcılar tarafından kullanılma biçimleriyle ilgili sorun yaşayan ebeveynler ve otizm savunucuları arasında da eleştiriler aldı.

Bir eleştiri kaynağı, 1960’larda Dr. O. Ivaar Lovaas tarafından otistik çocuklar için geliştirilen ve Ayrık Deneme Eğitimi (DTT) olarak adlandırılan en eski uygulamalı davranış analizi formunun , tamamen istenen davranışlar için olumlu pekiştirmeye dayalı olmaması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. “Dr. Lovaas, mesken ortamlarında kendine zarar veren davranışları azaltmak için hem olumlu pekiştirme hem de cezalandırma ilkelerini kullandı ve ciddi şekilde engelli kişileri tedavi etti,” diye açıklıyor klinik nöropsikolog Susan Epstein. Elektrik çarpmasını da içeren caydırıcı pekiştirme yöntemlerinin kullanımı günümüzde kabul edilebilir görülmemektedir.

Çocuklar için çok mu sert?

İtici pekiştireç kullanımı genel olarak ortadan kalkmış olsa da, çok fazla tekrar içerebilen ABA terapisinin çocuklar için zor olduğu ve öğrendikleri becerilerin mutlaka başka durumlara genellenmesi gerekmediğine dair bir şikayet var.

Stereotip, terapistlerin görev yöneticileri talep etmesidir. Ancak şu anda UCLA’da öncü bir otizm araştırmacısı ve klinisyen olan PhD, Catherine Lord, geleneksel ABA yapan terapistlerin çoğunun süper hareketli ve eğlenceli olmak üzere eğitildiğini belirtiyor. “Bir şey varsa,” diyor, “üstteler. Bazen sadece mizahtan yoksun birini görürsünüz. Ama bu sadece kötü öğretim, ABA değil.”

Ve çoğu ABA terapisti ve programı artık çocuğun masada oturduğu DTT formatını kullanmıyor, oyun tabanlı. Kurul onaylı davranış analisti veya BCBA – ABA meslek kuruluşu tarafından eğitilenlere verilen en yüksek sertifika olan Sara Germansky, şu örneği veriyor:

“Arabalarla oynadığımız bir yer ayarlayabilirim ve bir çocukla renkler üzerinde çalışıyorsam önümde iki araba olabilir – biri kırmızı, diğeri sarı. Ve ‘Bir araba alabilir miyim?’ diyecek. Ben de ‘Ah, kırmızı arabayı mı yoksa sarı arabayı mı istersin?’ diyeceğim. Sonra da ‘kırmızı arabayı istiyorum’ diyerek dilini genişletmek zorunda kalacak. Ve sonra diyeceğim ki, ‘Hangisi kırmızı?’ Ve rengi tanımlaması gerekecek. Dolayısıyla, çocukların bu becerileri daha doğal bir şekilde öğrenmeleri için çevreyi manipüle etmenin yolları var.”

Ve ekliyor, çocuklar natüralist bir durumda öğrenilen becerileri terapi seanslarının ötesinde daha fazla genelleştirebilir ve onlarla birlikte dünyaya çıkarabilir.

ABA ayrıca Dr. Lovaas’ın ilk önerdiği gibi haftada 40 saat neredeyse hiç uygulanmaz. New York’ta küçük çocuklarla bire bir çalışan Germansky, “Çoğu çocuğa ya haftada 10 saat ya da haftada 20 saat veriliyor” diyor. “Davranış ne kadar şiddetli olursa veya gecikmeler o kadar fazla saat verilir. Çocukları genellikle hafta içi her gün yaklaşık iki saat göreceğim.”

Davranışları ortadan kaldırmaya çok mu odaklandınız?

ABA’ya yönelik bir başka eleştiri, bazı uygulayıcıların problem davranışları azaltmaya veya ortadan kaldırmaya çalışmakla birlikte becerilerin geliştirilmesine odaklanamamasından kaynaklanmaktadır. Atlanta merkezli bir BCBA olan Tameika Meadows, uyguladıkları ABA prosedürleri hakkında danışmak için bazı okulları ziyaret ettiğinde bu sorunu gördüğünü söylüyor.

Fark ettiği ilk şeylerden birinin, odak noktasının davranışlardan kurtulmak olup olmadığı olduğunu söylüyor. “Öğrenciler ne yapmayı öğreniyor? Gün içinde sinir krizi geçirmek ya da binadan kaçmaya çalışmak yerine ne yapmaları gerekiyor ?”

Önde gelen bir otistik öz-savunucusu olan Ari Ne’eman, otistik insanları “akranlarından ayırt edilemez” göstermeye odaklandığı gerekçesiyle ABA’ya karşı çıkıyor – Dr. Lovaas’tan aldığı bir ifade. Bu nedenle, duygusal içeriklerini kabul etmeden davranışları caydırdığını savunuyor.

“Göz teması veya hareketsiz oturma veya stimülasyon yapmama gibi şeylere yapılan vurgu – yani el çırpma gibi kendi kendini uyarma – “tipik bir çocuğun süslerini yaratmaya yöneliktir” diyor, “farklı olduğu gerçeğini kabul etmeden. çocukların farklı ihtiyaçları vardır. İnsanlara çok erken yaşlardan itibaren hareket etme ve hareket etme biçimlerinin temelde yanlış olduğunu öğretmemiz aktif olarak zararlı olabilir.”

Otistik Kendini Savunuculuk Ağı’nın başkanı ve kurucu ortağı olan Ne’eman, otistik çocuklar için yapılandırılmış erken müdahaleye itiraz etmemektedir ve ABA’nın azaltmak için tasarlandığı şeylerden biri olan kendine zarar verme davranışının bir sorun olduğunu kabul etmektedir. ciddi problem. Ancak konuşma ve dile yönelik diğer yapılandırılmış müdahalelerin çocuk için, özellikle de davranışı bir iletişim biçimi olan sözel olmayan çocuklar için daha değerli olabileceğini savunuyor.

Bazı eyaletler ve sigorta şirketleri yalnızca ABA tedavisini kabul edip tazmin ettikleri için, bir konuşma-dil patoloğuyla çalışmaktan fayda sağlayacak, onlara başka bir alternatif iletişim biçimine erişmelerini sağlayabilecek bazı çocukların bu kadar ilgi görmediğini söylüyor. “Bazen çocukları daha kontrol edilebilir ancak eskisinden daha kötü durumda bırakıyoruz” diyor.

Farklılıkları ortadan kaldırmaya mı çalışıyorsunuz?

ABA savunucuları, bunun otistik çocukların nöroçeşitliliğini ortadan kaldırmayı değil, bağımsızlığı sağlamayı amaçladığını savunuyorlar.

Germansky, “ABA, davranış değişikliği meydana getirmek için çevresel değişkenleri manipüle etme öncülüne dayanıyor” diyor, “bu yüzden kişiyi değiştirmeye çalışmıyoruz , nasıl düşündüklerini değiştirmeye çalışmıyoruz , değiştirmeye çalışmıyoruz . hissettiklerini değiştir.”

Stephanie Kenniburg’un şimdi 6 yaşında olan oğlu Holden ve ABA terapisi ile yaşadığı deneyim budur. “Sevdiğim şey, mümkün olduğunca bağımsız yaşamasına yardım etmeye çalışmaları ama otizmini ortadan kaldırmaya çalışmıyorlar” diyor. “Sanki otizminin belirli bölümleri var – beyninin çalışma şekli, düşünme şekli – ve buna gitmesi gereken olumsuz bir şey olarak bakmıyorlar. Olaya ‘böyle düşünüyor, biz de ona dünyada nasıl yaşayacağını böyle öğreteceğiz’ diye bakıyorlar. ”

Kenniburg, tüm ailenin ABA yoluyla Holden’ın becerilerini geliştirmesine nasıl yardımcı olacağını öğrendiğini söylüyor. “Nöro-çeşitliliğini kabul etmelerini ve onu bir insan olarak kabul etmelerini seviyorum” diyor. “Aile olarak ona nasıl daha bağımsız olunacağını öğretmemize gerçekten yardımcı oldular.”

Çocukların daha fazla seçeneğe ve daha fazla neşeye sahip olmasına yardımcı olmak

Dr. Lord, ABA’nın başlangıçta çocukların tipik bir ideale uyması hedefine odaklandığını kabul ediyor. “ABA , mükemmel bir var olmanın olduğu bir tür modelle yaratıldı ve bunun ne olduğunu biliyoruz ve size nasıl mükemmel olunacağını öğreteceğiz.”

Ama şimdi yaklaşımın çok daha bireyselleştiğini, ancak her zaman hedefler olduğunu belirtiyor. “Çocuklarla çalışmanın zor yanlarından biri, her zaman bu çocuk için en iyisinin ne olacağına dair varsayımlarda bulunmanız gerektiğidir.”

Dr. Lord, spektrumdaki küçük bir çocuk için en önemli şeyin yoğun bir erken müdahale olduğunu belirttiğinde Ari Ne’eman ile aynı fikirde. Dr. Lord, otizmden daha az etkilenen çocuklar için programın ABA mı yoksa başka bir şey mi olduğunun daha az önemli olduğunu ekliyor. Ancak sözlü olmama riski altındaki çocukların ABA ile konuşma şansının daha yüksek olduğunu söylüyor.

ABA olsun ya da olmasın, iyi bir terapistin yaptığı şey, “bir çocuğun güçlü yanlarını temel alan, ilgi alanlarını kullanan, ancak topluma katılmalarına izin veren ve onlara çoğu seçenek. Biz de bunu istiyoruz. Biz sadece en iyi davranan insanı istemiyoruz, mümkün olduğu kadar çok şey yapabilen ve dünyadan mümkün olduğunca çok keyif alan bir insan istiyoruz.”

 

Özem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon MerkeziAdres
Mutlukent Mahallesi
Binsesin Sitesi 1961. Cd.
No:15 Ümitköy
Çankaya/Ankara
BİZİ TAKİP EDİNÖZEM Sosyal Medyada
Bizi sosyal medya takip edin,bilginiz olsun.
BİZİ ARAYIN

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Çerez Politikası

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.

Kapat