Uygulamalı davranış analizi (ABA), pekiştirme stratejileri yoluyla sosyal, iletişim ve öğrenme becerilerini geliştirebilen bir terapi türüdür.

Birçok uzman, ABA’yı otizm spektrum bozukluğu (ASD) veya diğer gelişimsel koşulları olan çocuklar için altın standart tedavi olarak görmektedir. Ancak bazen aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer durumların tedavisinde de kullanılır:

Bu makale, öncelikle, nasıl çalıştığı, ne kadara mal olduğu ve onu çevreleyen tartışmalar hakkında bilinmesi gerekenler dahil olmak üzere OSB’li çocuklar için ABA kullanımına odaklanacaktır.

ŞİMDİ KAYIT OL

Nasıl nasıl çalışır?

ABA, çocuğunuzun özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir yaklaşıma izin veren birkaç aşamadan oluşur.

Danışma ve değerlendirme

İlk olarak, ABA konusunda eğitimli bir terapiste danışmak isteyeceksiniz. Bu konsültasyona fonksiyonel davranış değerlendirmesi (FBA) denir. Terapist, çocuğunuzun güçlü yönleri ve yeteneklerinin yanı sıra onları zorlayan şeyler hakkında sorular soracaktır.

Davranışları, iletişim seviyeleri ve becerileri hakkında gözlemler yapmak için çocuğunuzla etkileşim kurmak için zaman harcayacaklar. Tipik günlük aktiviteler sırasında çocuğunuzun davranışını gözlemlemek için evinizi ve çocuğunuzun okulunu da ziyaret edebilirler.

Etkili OSB tedavisi her çocuk için farklı görünür. Bu amaçla, ABA terapistleri çocuğunuzun ihtiyaçlarına uygun özel müdahalelerden bahsetmelidir. Ayrıca belirli stratejileri ev hayatınıza entegre etmeyi de isteyebilirler.

Bir plan geliştirmek

Çocuğunuzun terapisti, terapi için resmi bir plan oluşturmak için ilk konsültasyondaki gözlemlerini kullanacaktır. Bu plan, çocuğunuzun benzersiz ihtiyaçlarına uygun olmalı ve somut tedavi hedeflerini içermelidir.

Bu hedefler genellikle öfke nöbetleri veya kendine zarar verme gibi sorunlu veya zararlı davranışları azaltmak ve iletişim ve diğer becerileri artırmak veya geliştirmekle ilgilidir.

Plan ayrıca bakıcıların, öğretmenlerin ve terapistin tedavi hedeflerine ulaşmak için kullanabileceği özel stratejileri de içerecektir. Bu, çocuğunuzla çalışan herkesin aynı sayfada kalmasına yardımcı olur.

ÖZEL MÜDAHALELERKullanılan spesifik ABA türü, çocuğunuzun yaşına, yaşadığı zorluklara ve diğer faktörlere bağlı olabilir.

 • Erken yoğun davranışsal müdahale (EIBI). Bu genellikle 5 yaşından küçük çocuklar için önerilir. İletişimi, sosyal etkileşimi ve işlevsel ve uyarlanabilir becerileri öğretmek için tasarlanmış yoğun, bireyselleştirilmiş bir müfredat içerir.
 • Ayrık deneme eğitimi. Bu eğitim, yapılandırılmış görev tamamlama ve ödüller yoluyla becerileri öğretmeyi amaçlar.
 • Önemli tepki eğitimi. Terapist genellikle belirli becerilere dayalı olarak birkaç seçenek sunsa da, bu eğitim çocuğunuzun bir öğrenme etkinliğinde liderliği ele geçirmesini sağlar.
 • Erken Başlangıç ​​Denver Modeli (ESDM) . Bu, aynı anda birkaç hedefi birleştiren oyun temelli aktiviteleri içerir.
 • Sözel davranış müdahaleleri. Bunlar, çocukların daha sözlü olmalarına veya iletişim becerilerini artırmalarına yardımcı olabilir.

Bakıcı eğitimi

ABA, terapi dışında istenen davranışların pekiştirilmesine yardımcı olmak için ebeveynlere ve bakıcılara da güvenir.

Çocuğunuzun terapisti, size ve çocuğunuzun öğretmenlerine, terapide yaptıkları işi pekiştirmeye yardımcı olacak stratejiler hakkında bilgi verecektir.

Ayrıca, öfke nöbetlerine teslim olmak gibi daha az etkili olan pekiştirme türlerinden nasıl güvenli bir şekilde kaçınacağınızı da öğreneceksiniz.

Sık değerlendirme

ABA terapistleri, çocuğunuzun bunları değiştirmesine veya iyileştirmesine yardımcı olmak için belirli davranışların nedenlerini ortaya çıkarmaya çalışır. Terapi süresince, çocuğunuzun terapisti, çocuğunuzun belirli müdahalelere nasıl tepki verdiğine bağlı olarak yaklaşımını uyarlayabilir.

Çocuğunuz tedaviye devam ettiği sürece, terapisti ilerlemesini izlemeye ve hangi stratejilerin işe yaradığını ve çocuğunuzun farklı tedavi taktiklerinden nerede fayda görebileceğini analiz etmeye devam edecektir.

Nihai hedef nedir?

Tedavinin amacı büyük ölçüde çocuğunuzun bireysel ihtiyaçlarına bağlıdır.

Bununla birlikte, ABA genellikle çocuklarda şunlarla sonuçlanır:

 • çevrelerindeki insanlara daha fazla ilgi göstermek
 • diğer insanlarla daha etkili iletişim kurmak
 • istedikleri şeyleri (örneğin belirli bir oyuncak veya yiyecek), açık ve spesifik olarak sormayı öğrenmek
 • okulda daha fazla odaklanmak
 • kendine zarar verme davranışlarını azaltmak veya durdurmak
 • daha az öfke nöbeti veya başka patlamalar yaşamak

Fiyatı ne kadar?

ABA’nın maliyeti, çocuğunuzun terapi ihtiyaçlarına, seçtiğiniz ABA programının türüne ve terapiyi kimin sağladığına göre değişebilir. Daha fazla hizmet sağlayan ABA programlarının maliyeti daha yüksek olabilir.

Genel olarak, kurul onaylı bir ABA terapistinden 1 saatlik ABA tedavisi, ücretler değişebilse de yaklaşık 120 $ tutarındadır. Kurul sertifikasına sahip olmayan terapistler daha düşük oranlarda tedavi sağlayabilse de, sertifikalı bir ABA terapisti veya sertifikalı bir terapist tarafından denetlenen bir ekiple çalışılması önerilir.

Bazı uzmanlar her hafta 40 saate kadar ABA tedavisi önermektedir. Ama gerçekte, terapistler genellikle müşterilerle haftada 10 ila 20 saat çalışır. Bu aralık çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre değişebilir.

Çocuğunuzun saatte 120$ oranında haftada ortalama 10 saat ABA’ya ihtiyacı olduğunu varsayarsak, tedavi haftada 1.200$’a mal olur. Birçok çocuk birkaç ay sonra iyileşme gösterir, ancak her çocuk farklıdır ve ABA tedavisi 3 yıla kadar sürebilir.

Evde yapılabilir mi?

Terapi evinizde de yapılabilir. Aslında, bazı çocuklar ev içi ABA ile en iyisini yaparlar çünkü normal çevrelerinde daha rahat hissederler. Ayrıca giyinmek ve tuvaleti kullanmak gibi belirli yaşam becerilerinde ustalaşmalarını da kolaylaştırabilir.

Ancak, en azından başlangıçta, yalnızca lisanslı bir terapistin yardımıyla ABA’yı evde denemek en iyisidir. Çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir program oluşturmanıza yardımcı olabilirler.

Ek olarak, yakın zamanda bir kaynaktaAraştırmaGüvenilir Kaynak merkez aracılığı ile online sağlanan ABA tedavisinin geleneksel ABA’ya uygun maliyetli bir alternatif olabileceğini öne sürüyor. Tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar ve internet bağlantısı.

ÖNERİLEN OKUMALARDenemeden önce ABA hakkında daha fazla bilgi mi arıyorsunuz? Bu kitaplar, çevrimiçi sipariş verebileceğiniz ebeveynler için harika birer başlangıç ​​kitabıdır:

Bir terapisti nasıl bulurum?

Bir terapist bulmaya hazırsanız, çocuğunuzun çocuk doktoru iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Size bir tavsiye verebilir veya birini tavsiye edebilirler.

Ayrıca yerel sağlayıcılar için çevrimiçi arama yapabilirsiniz. Kurul onaylı davranış analistlerinin (BCBA’lar) bazı çocuklarla doğrudan çalışabileceğini, ancak çoğu durumda ABA eğitimi almış diğer profesyonelleri veya yardımcı profesyonelleri denetlediklerini unutmayın.

ABA sertifikası olmayan bazı profesyoneller hala ABA eğitimine sahip olabilir ve çocuğunuz için iyi sonuç veren terapi sağlayabilir. Çocuğunuzun bir ABA merkezine gitmesini istiyorsanız, en az bir BCBA gözetim tedavisi gördüğünden emin olmak iyi bir fikirdir.

Ülkemizde BBA Akademiye sormanız yeterlidir.

SORULACAK SORULARPotansiyel terapistlerle konuşurken aşağıdaki soruları aklınızda bulundurun:

 • Sizce çocuğumun her hafta kaç saat terapiye ihtiyacı var?
 • Herhangi bir özel fon veya burs sunuyor musunuz (okullar ve merkezler için)?
 • İstenmeyen davranışları caydırmak için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?
 • Kendine zarar verme davranışlarını nasıl ele alacaksın?
 • Çocuğumla kaç kişi yakın çalışacak? Ne eğitimleri var?
 • Bana ABA tekniklerini evde nasıl kullanacağımı öğretebilir misin?
 • Terapi seanslarını izleyebilir miyim?
 • Çocuğuma yardımcı olabilecek beceri eğitimi grupları gibi başka yaklaşımlar var mı?

Healthline FindCare aracı , bir terapist bulma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa bölgenizde seçenekler de sağlayabilir.

ABA’yı çevreleyen tartışmalar ne olacak?

ABA son yıllarda tartışma konusu olmuştur. Birçok otistik birey ve onların savunucuları bu tedaviye şiddetle karşı çıkıyor ve buna karşı çıkıyor.

Bazı eleştiriler aşağıdakileri içerir:

 • ABA, çocuğun “hayır” deme hakkını elinden alır.
 • Bu muamele altındaki çocuklar zorbalık ve küçük düşürülür.
 • ABA terapistleri çok katıdır ve çocuğun bireyselliğini hesaba katmazlar.

Bu itirazların çoğu, bu tekniğin erken tarihinden kaynaklanmaktadır.

Önceki yıllarda, genellikle her hafta 40 saate kadar tedaviyi içeriyordu. Bu zamanın çoğu, bir masada veya masada otururken görevleri tamamlamak için harcandı. Ceza genellikle istenmeyen davranışları gidermek için kullanılmıştır. Ve genellikle çocukları daha “normal” hale getirmeye vurgu yapıldı. ” Nörotipik ” terimi, tipik gelişimsel, bilişsel veya entelektüel yeteneklere sahip bir kişiyi tanımlar.

Günümüzde insanlar, insan beyninin çeşitli şekillerde işlev görebileceğine atıfta bulunan nöroçeşitliliğin değerini giderek daha fazla kabul ediyor. Buna karşılık, OSB tedavisi, OSB’li insanları “düzeltmeye” çalışmaktan uzaklaşıyor.

Bunun yerine tedavi, zorluğa neden olan davranışları değiştirmeye odaklanır ve çocukların tatmin edici, bağımsız bir yaşam için gerekli becerileri ve güçleri geliştirmelerine olanak tanır. İstenmeyen davranışlar günümüzde genellikle terapistler tarafından cezalandırılmak yerine görmezden gelinmektedir.

ABA, OSB ile yaşayan birçok çocuğa gelişimsel becerileri öğrenmelerine yardımcı olarak fayda sağlamıştır. Kendine zarar verme dahil zararlı davranışları azaltırken iletişim yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olabilir.

ABA’nın OSB tanısı konan çocuklarda bulunan semptomların çoğuna yardımcı olmak için mükemmel bir terapi olduğu düşünülse de (uyarmak, kafaya vurma veya kendine zarar verme davranışları gibi), bu tedavi doğru olmayabilir. tüm çocuklar için en iyi seçim.

Özem Aba Terapi Merkezi