fbpx
 

بيتعلاج بالممارسة

İş ve Uğraşı Terapisi ülkemize yeni girmiş mesleklerdendir. İş ve uğraşı terapisini; iş ve uğraşı terapistleri veya diğer isimleriyle ergoterapistler yapar. İş ve Uğraşı Terapisi nedir ayrıntıları yazımızın devamında.

مركز أوزيم للتعليم الخاصİş ve Uğraşı
مُعَالَجَة

İş ve Uğraşı Terapisi ülkemize yeni girmiş mesleklerdendir. İş ve uğraşı terapisini; iş ve uğraşı terapistleri veya diğer isimleriyle ergoterapistler yapar. İş ve Uğraşı Terapisi nedir ayrıntıları yazımızın devamında.

Bu meslek üniversitelerde Ergoterapi bölümü olarak okutulmaktadır. İngilizcesi ‘occupational therapy’ olduğu için çevirisi iş ve uğraşı terapisi olarak yapılmıştır. Ergoterapi ise Yunancadan türetilmiştir.

İngilizce ‘occupation’ kelimesinin Türkçe karşılığı ‘iş ve uğraşı’ olsa da kelime anlamı olarak bu ifade edilmez. Ülkemizde iş dediğimiz zaman aklımıza meslek, uğraşı dediğimiz zaman ise hobi gelir. Fakat occupation kelimesi günlük hayatta yaptığımız tüm aktiviteleri kapsar. Yemek yemek, giyinmek, işe gitmek, mesleğini yerine getirmek, puzzle yapmak, tavla oynamak, yazı yazmak gibi yaptığımız tüm aktiviteleri kapsar.

مركز أوزيم للتعليم الخاص

Occupational
Therapy

Bu nedenle Occupaional Therapy, علاج بالممارسة, İş ve Uğraşı Terapisi dendiği zaman günlük yaşamda yaptığımız bütün aktivitelerde yaşadığımız sorunları çözen bir sağlık mesleği aklımıza gelmelidir. Ergoterapistler ( iş ve uğraşı terapistleri) yemek yeme, giyinme gibi aktiviteler de yaşadığınız sorunlara da çözüm bulur, iş bulamıyorsanız sizin durumunuza en uygun mesleki terapiyi de yapar, boş zamanlarınızı da aktivite ile doldurmanızı sağlar.

Üniversitelerde Ergoterapi Bölümü olarak okutulan ve 4 yıllık lisans eğitimi veren okullardan mezun olan kişiler Ergoterapist unvanı ile isimlendiriliyor. 2 yıllık ön lisans düzeyinde eğitim veren okullarda ise İş ve Uğraşı Teknikerliği bölümü bulunmaktadır. Buradan mezun olan kişilere Ergoterapi teknikeri veya İş ve Uğraşı Teknikeri denmektedir.

مركز اوزم للتربية الخاصة والتأهيلعنوان
حي Mutlukent
موقع Binsesin 1961. قرص مضغوط.
لا:15 أوميتكوي
جانكايا / أنقرة
قائمة طعامالقائمة السريعة
تابعناÖZEM على وسائل التواصل الاجتماعي
تابعنا على وسائل التواصل الإجتماعي,لمعلوماتك.
بيزي أراين

نحن نستخدم ملفات تعريف الارتباط حتى نتمكن من منحك أفضل تجربة على موقعنا.. إذا واصلت استخدام هذا الموقع, نفترض أنك تقبل هذا. سياسة ملفات الارتباط

نحن نستخدم ملفات تعريف الارتباط حتى نتمكن من منحك أفضل تجربة على موقعنا.. إذا واصلت استخدام هذا الموقع, نفترض أنك تقبل هذا.

ربع