fbpx
 

بيتعلاج النطقما هو اضطراب طيف التوحد?

كمركز أوزيم للتعليم الخاص وإعادة التأهيل، يتم إجراء تقييم شامل لمهارات التواصل لدى الأفراد المصابين باضطرابات طيف التوحد من قبل خبراء اضطرابات النطق..

اضطراب طيف التوحد (OSB), هو مصطلح واسع يستخدم لوصف مجموعة من اضطرابات النمو العصبي.

هذه الاضطرابات, يتميز بمشاكل في التواصل والتفاعل الاجتماعي. OSB' الناس مع محدودة, يظهر اهتمامات أو أنماط سلوكية متكررة ونمطية.

OSB' علاج النطق واللغة, يعالج صعوبات اللغة والتواصل. OSB' يتحدث بها الناس الذين لديهم, الهدف العام هو مساعدتهم على تحسين التواصل غير اللفظي والاجتماعي., هو مساعدة الشخص على التواصل بطرق أكثر فائدة وعملية.

تختلف صعوبات التواصل والكلام من شخص لآخر. لا يستطيع بعض الأشخاص المصابين بالتوحد التحدث على الإطلاق، بينما يحب الآخرون التحدث., ولكنهم يجدون صعوبة في مواصلة المحادثة أو فهم لغة الجسد وتعبيرات الوجه عند التحدث مع الآخرين. لأن OSB için reçete bir dil konuşma terapisi programı oluşturulamaz ve yürütülemez. Kişinin bireysel özelliklerine göre yapılan kapsamlı değerlendirme sonunda, program oluşturulur ve konuşma bozuklukları uzmanı/ dil konuşma terapisti özel eğitim ekibinin içinde yer alır.

أسباب اضطراب طيف التوحد

توحد, kişinin yaşamı boyunca mevcuttur ve buna neyin sebep olduğu henüz bilinmemektedir. Bazı olası nedenler şunları içerir:

 • Genetik etmenler;
 • Beyin gelişimi veya beyin fonksiyonundaki farklılıklar;
 • Çevredeki zararlı maddelere veya kimyasallara maruz kalma olabilir.

عوامل الخطر

Erken dönemde görülen bazı belirtiler ileride otizm bulgusuna dönüşebilir. Bu belirtiler:

12. ayda; tipik gelişimi olan bir çocuk ismini duyduğunda başını çevirecekken اضطراب طيف التوحد olan bir çocuk, adı birkaç kez tekrar edildikten sonra bile bakmak için dönmeyebilir, ancak diğer seslere tepki verebilir.

13. ayda; gecikmiş konuşması olan bir çocuk, konuşma eksikliğini telafi etmek için işaret edip, yüz ifadeleri kullanırken OSB' si olan bir çocuk, gecikmiş konuşmayı telafi etmek için hiçbir girişimde bulunmayabilir veya konuşmayı TV’de duyulanları veya az önce duyduklarını tekrarlamakla sınırlayabilir.

14. ayda; tipik gelişim gösteren bir çocuk, annesine göstermek için bir resim getirip bundan keyif alırken OSB'si olan bir çocuk, açması için ona bir şişe getirebilir, ancak annesinin yüzüne bakmaz ya da birlikte oynama zevkini paylaşmaz.

OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ

DSM-5, otizmin semptomlarını (1) iletişim ve sosyal etkileşim ile ilgili sorunlar, (2) kısıtlı veya tekrarlayan davranış, faaliyet kalıpları olarak iki kategoriye ayırır. Bu semptomlar:

 • Duyguları, ilgi alanlarını paylaşma veya ileri geri konuşmayı sürdürme zorlukları dahil iletişim sorunları,
 • Göz temasını sürdürme veya vücut dilini okuma gibi sözlü olmayan iletişim sorunları,
 • İlişkileri geliştirme ve sürdürmede zorluklar,
 • Tekrarlayan hareketler, davranışlar veya konuşma kalıpları,
 • Belirli rutinlere veya davranışlara katı bağlılık,
 • Belirli bir sese karşı olumsuz tepki veya çevrelerinden gelen belirli duyusal bilgilere duyarlılıkta artış veya azalma,
 • Sabit ilgi alanları veya meşguliyetler belirtilerinden birkaçı veya hepsi olabilir.

علاج اللغة والنطق

Otizmin bilinen bir tedavisi yoktur. Otizmi olan küçük çocuklar için erken yardım almak en iyisidir. Otizmi olan ergenler ve yetişkinler de okulda, işte ve toplumda daha iyi iletişim kurmalarına yardımcı olmak için müdahaleden yararlanır.

Konuşma bozuklukları uzmanları/ dil konuşma terapistleri otizm müdahalesinde önemli bir rol oynar. Otizmi olan kişinin ev, okul ve iş gibi çeşitli ortamlarda iletişim ve sosyal beceriler geliştirmesine yardımcı olabilirler. Aynı zamanda, iletişim kurmak için yardıma ihtiyaç duymaları durumunda kişinin ADİS’ i kullanmayı öğrenmesine de yardımcı olabilir. Genel olarak çalışılan beceriler:

 • Başkalarıyla çeşitli ortamlarda iletişim kurmak,
 • Uygun iletişim davranışlarını kullanmak,
 • Sıra almak,
 • Değişimi kabul etmek ve yeni yiyecekleri denemek dahil ilgi alanlarını genişletmek,
 • Okuma ve yazma becerilerini geliştirmek,
 • Konuşma seslerini doğru ve yerinde kullanabilmek,
 • Kendilerini cümleler ile ifade edebilmek,
 • Sohbet başlatmak, sürdürmek, sonlandırmak,
 • İletişim mesajlarını anlamak,
 • Sorular sormak ve yanıtlamak,
 • Sohbeti bağlama uygun sürdürmek.

ماذا نفعل في مركزنا?

Özem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin iletişim becerilerinin kapsamlı değerlendirmesi gerçekleştirilmekte ve konuşma bozuklukları uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Aynı zamanda gelişimin bir bütün olduğu göz önünde bulundurularak bireyin sadece iletişim becerileri değil, motor, sosyal, bilişsel becerileri de ilgili uzmanlar tarafından değerlendirilip aile ile süreç paylaşılmaktadır.

Terapi alması kararı verilen çocuklarda konunun uzmanları ile çalışılmakta, eğitimler bireysel uygulanmakta ve aile eğitimleri ile terapiler mutlaka desteklenmektedir.

Yapılan bütün uygulamalar kanıta dayalı ve disiplinler arası işbirliği sağlanarak gerçekleştirilmektedir.

مركز اوزم للتربية الخاصة والتأهيلعنوان
حي Mutlukent
موقع Binsesin 1961. قرص مضغوط.
لا:15 أوميتكوي
جانكايا / أنقرة
قائمة طعامالقائمة السريعة
تابعناÖZEM على وسائل التواصل الاجتماعي
تابعنا على وسائل التواصل الإجتماعي,لمعلوماتك.
بيزي أراين

نحن نستخدم ملفات تعريف الارتباط حتى نتمكن من منحك أفضل تجربة على موقعنا.. إذا واصلت استخدام هذا الموقع, نفترض أنك تقبل هذا. سياسة ملفات الارتباط

نحن نستخدم ملفات تعريف الارتباط حتى نتمكن من منحك أفضل تجربة على موقعنا.. إذا واصلت استخدام هذا الموقع, نفترض أنك تقبل هذا.

ربع