fbpx
 

بيتالاختبارات

كتابيا لكل طفل معاق, التي تطورها الوحدة المنشأة في المؤسسة التعليمية التي ينتمي إليها الفرد, معلميك, هذه برامج تعليمية خاصة تم إنشاؤها لتلبية الاحتياجات الخاصة للآباء..
الاختبارات

Özel Öğrenme
Güçlüğü

Özgül Öğrenme Güçlüğü Test Bataryası

Özel öğrenme güçlüğü; zekâsı normal ya da normalin üstünde olan bireylerin, يقرأ, matematik ve yazılı anlatımının beklenenin önemli ölçüde altında olmasıyla tanısı konulan bir bozukluktur. Gelişimsel bir özel öğrenme güçlüğüdür.

Özel öğrenme güçlüğü, genel kapsamlı bir terim; çünkü çok sayıda sorunu içermektedir.

Okuma sorunları için disleksi (dyslexia), yazı sorunları için disgrafi (disgraphia), matematik sorunları için diskalkuli (dyscalculia) terimleri kullanılıyor ve özel öğrenme güçlüğü bu sorunların tümünü içeriyor.

Çocuk söz konusu beceri alanını kullanma durumun­da kaldıkça bulgular kendini belli eder. ÖÖG adayı bir çocuk çok erken yaşta tanılanabilir. Ancak çoğunlukla okula başlamasıyla birlikte so­runlar dikkat çeker.

Bu ve benzeri bir durumdan şüphelenildiği anda uygulanacak tek test olan Özgül Öğrenme Güçlüğü Test Bataryası; ilköğretime devam eden ve ortaöğretime devam eden 5. Sınıf öğrencilerine uygulanabilir. Öğrencinin sınıf düzeyinin çok gerisinde olduğu özel durumlarda 6. لقد 7. Sınıf öğrencilerine de uygulanabilir.

Test öğrencinin;

  • Türkçe ( okuma-yazma)
  • Matematik
  • Görsel algı
  • Çizim
  • Sıralama
  • Laterilizasyon
  • Sağ-sol dominantlık

Becerilerini ölçmekte ve tanı koyabilmektedir.

Testin en büyük artısı ise; çocuğun BEP ’inin hazırlanmasında rehberlik etmesidir.

Ayrıca ÖÖG dışında farklı bir durum var ise (artikülasyon problemi, kalem tutmada zorluk, sınır zeka, donuk zeka, dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi) bu durumun fark edilmesini ve gerekli yönlendirmelerin yapılmasını sağlar.

الاختبارات

الاختبارات

GOBDÖ-2-TV

Otistik bozukluk gösteren bireyi tanımlanabilmekte, ağır düzeyde davranış problemleri değerlendirilebilmekte ve davranışsal ilerlemeler belirlenebilmektedir.

MMPI (جرد الشخصية المتعددة في مينيسوتا)

16 yaş ve üzeri bireylerin psikolojik durumları ile ilgili detaylı bir bilgi veren ve tanıya yardımcı bir değerlendirme aracı olarak kullanılan bu test aynı zamanda bireyin kişisel ve toplumsal uyumunu objektif olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

MMPI sadece psikolojik sorun olup olmadığını ölçen bir test değildir. Uygulanan kişinin psikolojik sorunlarının olup olmadığının tespitinin dışında genel olarak kişinin nasıl biri olduğunu belirleyebilmekte, uygulanan kişinin normal kişilik özelliklerini de ortaya çıkartabilmektedir.

WISC-R (مقياس ذكاء ويشلر للأطفال)

Bireylerin zihinsel performanslarını belirlemek amacıyla uygulanan WISC – R zeka testi ile çocuğunuzun zihinsel gelişimini bilimsel sonuçlarla takip bileceksiniz. WISC–R zeka testi sonuçlarıyla çocuğunuzun zihinsel gelişimi hakkında fikir sahibi olarak daha etkili önlemler alabilir ve olası sorunlar konusunda erken önlem alma şansına sahip olabilirsiniz.

اختبار فروستيج للإدراك البصري

Görsel algı, görsel uyaranları tanıma, ayırt etme ve daha önceki deneyimlerle ilişkili olarak yorumlama yeteneğine denir. Görsel algılamadaki yetenekleri sayesinde çocuklar okumayı, yazmayı, aritmetik yapmayı ve okuldaki başarıları için gerekli olan tüm diğer becerileri öğrenmektedirler. Görsel algılama problemleri, belirleme, ayırma, hatırlama, görsel duyuyu yorumlama eksikliğinden kaynaklanır.

الاختبارات

TAT
Tematik Algı Testi

1935 yılında H.A. MURRAY ve C. D. Morgan ve arkadaşları tarafından Harvard Psikoloji kliniğinde yayınlandı. 14- 40 yaş arasındaki bireylere uygulanır. Üzerinde çeşitli insan durumlarının tasvir edildiği karlar ile bireyin hayal gücü ile ortaya koyduğu hikâye analiz edilir. Toplam da 30 kart vardır. Kartlarda belirli temalar, resimler halinde verilir. Kartların bir kısmı sadece erkekler bir kısmı da kadınlar içindir. Danışanın resme bakarak bir hikâye anlatması istenir. Anlatılan hikaye öz yaşamsal bir öyküye benzer. Kişi için önemli unsurlar, sorunlar öne çıkar ya da tekrarlanır. Projektif bir kişilik analizi yapar.

https://ozem.com.tr/wp-content/uploads/2021/01/tematik-algi1-640x480.jpg
الاختبارات

Bender Gestalt Psikomotor Algı
ve Koordinasyon Testi

5 yaş 6 ay ile 11 yaş 11 ay aralığında uygulanabilen bu test, çocuklarda görsel motor işlevini görmek için gelişimsel bir test olarak kullanılarak hem yetişkin hem de çocuklarda geriliği, regresyonu, fonksiyon kaybını ve organik beyin hasarlarını saptamaya ve özellikle regresyon vakalarında da kişilik sapmalarını bulmaya ışık tutmaktadır (Zekâ geriliği, afazi, çeşitli organik beyin hasarları, psikozlar, gerçek olmayan hastalanmalar gibi).

الاختبارات

WISC-R
Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği

Bireylerin zihinsel performanslarını belirlemek amacıyla uygulanan WISC–R zeka testi ile çocuğunuzun zihinsel gelişimini bilimsel sonuçlarla takip bileceksiniz. WISC–R zeka testi sonuçlarıyla çocuğunuzun zihinsel gelişimi hakkında fikir sahibi olarak daha etkili önlemler alabilir ve olası sorunlar konusunda erken önlem alma şansına sahip olabilirsiniz.

https://ozem.com.tr/wp-content/uploads/2021/01/Wechsler-zeka-olcegi-320x240.jpg
الاختبارات

انتباه
النصوص

العلامات امتحان

اختبار العلامات (هو - هي; اختبارات الإلغاء اللفظية وغير اللفظية), تم تطويره بواسطة Weintraub وMesulam في عام 1985.

تكنولوجيا المعلومات الإدراك البصري المكاني والمسح الضوئي, انتباه, يقيس سرعة رد الفعل وخفة الحركة. يتم استخدام تكنولوجيا المعلومات على نطاق واسع في تقييم متلازمة إهمال المجال البصري., نصف الكرة المخية الأيمن وخاصة الفص الجداري حساسان للضرر.

هو - هي, وهو اختبار انتباه عصبي نفسي مؤهل يمكن تطبيقه على أي شخص يمكنه القراءة والكتابة..

اختبارات ستروب تباج استمارة

تم استخدام اختبار ستروب لأول مرة بواسطة ستروب (1935) طورت بواسطة, تم ترتيب أشكال مختلفة من الاختبار لاحقًا. شكل اختبار ستروب الموجود في بطارية بيلنوت, إنه مزيج من اختبار ستروب الأصلي ونموذج فيكتوريا. باسم النموذج المعني, مجموعة أبحاث العلوم الأساسية، التي تدعم مشروع بطارية بيلنوت التابع لشركة توبيتاك (تباج) مخصص ل, يطلق عليه نموذج اختبار ستروب TBAG.

اختبار ستروب الإعداد الإدراكي, القدرة على التغيير بما يتماشى مع المتطلبات المتغيرة وتحت "التأثير التخريبي"; وهو يقيس القدرة على قمع نمط السلوك المعتاد والانخراط في سلوك غير عادي، فضلا عن تركيز الاهتمام. يكون الاختبار أكثر حساسية لتلف القشرة الجبهية اليسرى وخاصة القشرة الجبهية الحجاجية..

اختبار ستروب هو اختبار انتباه عصبي ونفسي مؤهل يمكن تطبيقه على أي شخص يمكنه القراءة والكتابة وتمييز الألوان..

اختبار الأرقام السمعية والبصرية ب استمارة

نموذج اختبار التسلسلات الرقمية السمعية والبصرية ب (GISD-B) تم إعداده بواسطة كاراكاش ويالين و 1993 تم توفيره في. اختبار كوبيتز (1977) اختبار تسلسل الأرقام السمعي البصري من إعداد (اختبار مدى الأرقام السمعية البصرية: الأسلاك), إنها نسخة أعيد تنظيمها منهجيا ونظريا.

GİSD-B’nin çocukluktan ileri yaşlılığa kadar olan tüm gelişim dönemleri içini norm değerleri bulunmaktadır. GISD-B, ülkemizde, böyle bir yaş aralığında normalizasyon çalışması bulunan yegane psikometrik araçtır (Karakaş ve Yalın, 2009).

GİSD-B’de kısıtlı sığa, duyusal-motor kaynaşımın değişik biçimlerinde ölçülmektedir. Dizileme yeteneğini değerlendiren GİSD-B, diğer sayı dizisi testleri gibi, dikkatin (veya kısa-süreli belleğin) ölçülmesinde de kullanılmaktadır.

Bir nöropsikolojik test olan GİSD-B, dizileme yeteneği ve kompleks dikkat açılarından prefrontal bölgelerin işlevselliğiyle, ويرتبط بوظيفة الحصين في الدماغ بسبب علاقته بسعة الذاكرة قصيرة المدى..

GISD-B, إنه اختبار مؤهل لذاكرة الانتباه النفسي العصبي ويمكن تطبيقه على أي شخص يمكنه تمييز الأرقام وكتابتها بصريًا..

الاختبارات

الاختبارات

https://ozem.com.tr/wp-content/uploads/2021/01/tematik-algi-640x853.jpg

جيد بما فيه الكفاية بير آدم اختبار الرسم الرسمي

جيد بما فيه الكفاية رسم اختبار رسم الشخص, يهدف إلى قياس النمو العقلي للأفراد. يوفر معلومات حول مستويات القدرة العامة للأطفال الصغار. إنه اختبار الرسم. يقدم معلومات مهمة في تحديد التخلف العقلي.

انقرة تطوير مسح المخزون (AGTE)

0-6 مع AGTE، والذي يتم تطبيقه لتقييم تطور الأطفال الذين تتراوح أعمارهم بين; من الأطفال, 0-3 ابتداء من الشهر, 48-72 في فترات شهرية حتى الشهر; تطوير اللغة, المهارات العقلية, تنمية العضلات الصغيرة, تنمية العضلات الكبيرة, يمكن فحص وملاحظة التنمية الاجتماعية ومهارات الرعاية الذاتية واحدة تلو الأخرى.

توفر AGTE للأمهات معلومات متعمقة ومنهجية حول نمو الرضع والأطفال., إنه يوفر الفرصة لمراقبة السلوكيات المهمة من الناحية التنموية بشكل أفضل والتعرف على الأطفال بشكل أفضل..

لويز دوس التحليل النفسي اختبار القصص

اختبار قصة دوس, وهي من أكثر التقنيات تطوراً والمصممة لحل تعقيدات الأطفال ومشاكلهم.. تم تنظيم القصص المستخدمة في هذا الاختبار بطريقة تمكنهم من فهمها والاهتمام بها..

الكبار وايس ذكاء حجم (17-99 YAŞ)

يستخدم علماء النفس عادةً مقاييس نفسية مختلفة عند إجراء التقييمات، ومقاييس الذكاء, ولها مكانة هامة في التقييم العقلي والنفسي العصبي.. المهنيين الذين يبحثون القدرات المعرفية, وعلى مر السنين، قاموا بدراسة النظريات التقليدية للذكاء وقياس الوظائف العقلية.. Bu çalışmaların ürünü olarak yeni zekâ kuramları ortaya atılmış ya da eskiler gözden geçirilmiştir (Heights, 1997). 1980’li yıllardan başlayarak bireysel zekâ ölçeklerine yenileri eklenmiş ya da var olan ölçekler yeniden yapılandırılmıştır (Daniel, 1997).

BENTON GÖRSEL BELLEK امتحان

8 yaş üzeri bireylere uygulanabilen, bireyin dikkat, algı ve bellek durumuna dair bilgi verebilen, dikkat eksikliğinin tespit edilebildiği bir dikkat ve algı testidir. Görsel – mekansal belleğin ölçülmek istendiği durumlarda kullanılabilir. Benton Görsel Bellek Testi, şekil belleğini anlık ve gecikmeli olarak değerlendirebilmekte; bunun da ötesinde, görsel belleği, يميز الإدراك البصري والقدرات الحركية.

مدرسة متروبوليتان نضج امتحان (4-6YAŞ)

من خلال اختبار الاستعداد لمدرسة متروبوليتان، يمكنك الحصول على بيانات موثوقة حول استعداد طفلك ومستوى النضج المطلوب للمدرسة..

الاختبارات

CAS
نظام التقييم المعرفي

كاسين تانإيتيمي

مفهوم الذكاء, وهو من أهم مساهمات علم النفس التي استمرت لأكثر من مائة عام للبشرية. (أناستاسيس, 1988). الباحثون، وخاصة في الخمسين سنة الأخيرة من هذه الفترة،, لقد حققوا معلومات مهمة حول الذكاء في مجالات الدراسة التطبيقية والنظرية.. في الآونة الأخيرة, çağdaş psikoloji bilgilerine dayanan testler üretmek için uygulamalı psikoloji alanında yoğun çaba gösterilmiştir (Kaufman ve Kaufman, 1983, 1993; Woodcock ve Johnson, 1989). Bu testler, çağdaş psikologlar tarafından incelenen zeka ile ilgili; bilişsel, nöropsikolojik ve işlevsel (factorial) görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşler, teori ile pratiği birleştirme amacından dolayı geleneksel olmayan görüşler olarak tanımlanmaktadırlar (Naglieri, 1996أ). CAS Cognitive Assessment System), son zamanlarda ortaya atılmış olan; “Zeka bilişsel işlemlere dayanır” görüşü ile uyumlu olduğu için geleneksel olmayan zeka yaklaşımları arasındadır.

CAS, 5-17 yaşları arasındaki bireylerin Planlama, انتباه, Eşzamanlı ve Ardıl Bilişsel işlemlerini değerlendirmek için geliştirilmiştir. CAS’in temelini oluşturan PASS Teorisi’nin seçilmesinin pek çok nedeni vardır. Bu nedenlerden en önemlisi; CROCKER ve ALGINA (1986)’nın “psikolojik ölçümler, gözlemlenebilir tepkilere dayansalar bile, bağlı oldukları teorik görüşün ışığı altında yorumlanmazlarsa çok az faydalı ve anlamlı olacaklardır” görüşüdür.

Bilişsel İşlemler ve PASS Teorisi

PASS Teorisi, zekayı bilişsel işlemler olarak yeniden kavramsallaştıran bir görüş ortaya koymaktadır. Bu teori insanın bilişsel fonksiyonlarını, bilginin zeminini oluşturan işlemler olarak kabul edilen Planlama, انتباه, Eşzamanlı ve Ardıl bilişsel işlemlere dayandırmaktadır (Das et. Al., 1994). Bu teoriye göre insanın bilişsel aktiviteleri 4 parçadan oluşmaktadır:

PASS Teorisi, DAS, NAGLIERI ve KIRBY (1994) tarafından günümüz teorik ve uygulamalı psikoloji alanlarının özetlenmesi ile oluşturulmuştur. DAS ve arkadaşları, (1966, 1970, 1973, 1976, 1980, 1982) PASS Teorisi ile bilişsel görüşlere dayalı olarak zekayı yeniden yorumlamakta ve bunu yaparken de Luria’nın görüşleriyle bağlantı kurmaktadırlar (Das, Kirby ve Jarman, 1979). Luria, Amerikan, İngiliz ve Kanada psikoloji dergilerinde en çok kaynak gösterilen bilim adamıdır (Solso ve Hoffman, 1991, ص. 251). Das ve arkadaşları, واقترحوا أن العمليات المعرفية PASS هي الهياكل الأساسية للوظائف المعرفية البشرية..

  • يوفر التحكم المعرفي تخطيط عمليات.
  • استخدام العمليات لتحقيق الهدف المنشود, العزم والنفس

يتحكم, تمكين النشاط المعرفي الانتقائي المركّز على مدى فترة من الزمن انتباه عمليات.

  • هناك نوعان من العمل على المعلومات: في وقت واحد لقد خليفة العمليات المعرفية.

CAS (نظام التقييم المعرفي) 5-17 هي أداة تم تطويرها لتقييم العمليات المعرفية لدى الأطفال الذين تتراوح أعمارهم بين عام وعام. PASS تم تطويره على أساس النظرية CAS; تخطيط, انتباه, العمليات المعرفية المتزامنة والمتتابعة olmak üzere toplam dört bilişsel işlem alanını ölçmektedir.

Ölçeklerin Düzenlenmesi

CAS üç farklı ölçüm sonucu vermek üzere organize edilmiştir. Tam Ölçek, PASS (تخطيط, انتباه, Eşzamanlı ve Ardıl) Bilişsel İşlem Ölçekleri ve bu dört ölçeğin her birinde yer alan üçer alt test.

Tam Ölçek

CAS bilişsel fonksiyonların Tam Ölçek Puanı şeklinde adlandırılan genel bir ölçümünü sağlar. Tam Ölçek Puanı, تخطيط, انتباه, Eşzamanlı ve Ardıl İşlem alt testlerini eşit ağırlıkta birleştirilmesine dayanan standart bir puandır. Tam Ölçek 100 puan ortalama norm değerine ve 15 puan standart sapma değerine sahiptir. Tam Ölçek puanı bireyin bilişsel fonksiyonlarının genel düzeyinin gösterilmesini sağlar.

PASS Bilişsel İşlem Ölçekleri

CAS dört bilişsel işlemi (تخطيط, انتباه, Eşzamanlı ve Ardıl Bilişsel İşlem) kapsar. Bu dört ölçeğin her biri ölçekte yer alan alt testlerin eşit ağırlıklı bir bütünüdür. Tam Ölçek puanlarında olduğu gibi, her bir PASS ölçeği 100 puanlık ortalama norm değerine ve 15 puanlık standart sapma değerine sahiptir. Bu dört ölçek; bireyin, bilişsel fonksiyonunu temsil eder ve bilişsel işlemlerde özellikle güçlü ve zayıf olduğu alanların belirlenmesinde kullanılır.

Alt الاختبارات

هناك نوعان من اختبارات CAS الفرعية المستخدمة للحصول على درجات مقياس النجاح ودرجات النطاق الكامل. البطارية الأساسية، واحدة منها 8 يتضمن الاختبار الفرعي. والآخر هو, 12 إنها البطارية القياسية التي تتكون من اختبارات فرعية.

الاختبارات الفرعية لمقياس التخطيط: أرقام المطابقة, الرموز المخططة والروابط المخططة

الاختبارات الفرعية لمقياس الانتباه: الاهتمام التعبيري, العثور على الرقم, الاهتمام الإدراكي

الاختبارات الفرعية لمقياس المعالجة المعرفية المتزامنة: المصفوفات, العلاقات اللفظية المكانية, ذاكرة الشكل

الاختبارات الفرعية لمقياس المعالجة المعرفية المتسلسلة: سلسلة الكلمات, تكرار الجملة, تقييم الخطاب (5-7 للأعمار), أسئلة حول الجملة (8-17 للأعمار)

CAS’ in Uygulama ve Kullanım Alanları

CAS, 5-17 yaş okul çağı çocuklarının bilişsel işlemlerdeki yeterliliğini ve düzeyini belirlemek amacı ile geliştirilmiştir. CAS ayrıca aşağıdaki durumların değerlendirilmesi amacı ile de kullanılmaktadır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocukların Değerlendirilmesi

CAS, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların bilişsel işlem özelliklerinin değerlendirilmesi için uygun bir araçtır. Dikkat ve Planlama Ölçekleri bu tanı düşünüldüğündü özellikle önemlidir. Dikkat Ölçeği; bireyin, seçici dikkatte, uygun uyarıcıya yönelmede ve uygun olmayan uyarıcılara ise direnmede ne kadar başarılı olduğunun belirlenmesi konusunda uygulayıcılara olanak sağlar. Planlama Ölçeği; من الأطفال, bilişsel aktiviteleri organize etmede ve kendilerini programlamadaki düzeylerini belirlemede ne kadar başarılı olduklarının belirlenmesinde uygulayıcılara iyi bir değerlendirme aracı sağlar.

Öğrenme Güçlüğü Olanların Değerlendirilmesi

CAS, Öğrenme güçlüğünün altında yatan bilişsel işlemlerin değerlendirilmesi için de uygun bir araçtır. على سبيل المثال, okumadaki şifre çözmeyle ilişkili Ardıl Bilişsel İşlem problemlerinin ortaya çıkmasına yardımcı olabilir. قد تكون نتائج المعالجة المعرفية المتزامنة والمتسلسلة مرتبطة بفهم القراءة. نفسالطريقه, يمكن استخدامه في التعرف على صعوبات التخطيط المتعلقة بحل المشكلات الرياضية.

عقلي عاجز Olanların Değerlendirilmesi

يعتبر تعذر الأداء النطقي لدى الأطفال (CAS) مفيدًا بطريقتين عند تحديد احتمالية إصابة الطفل بالتخلف العقلي.. أولاً, يوفر تقييمًا لا يتطلب سوى القليل من المعلومات التي اكتسبها الطفل لاحقًا من خلال التعليم. وبالتالي، لن يفشل الطفل في الاختبارات بسبب نقص المعرفة وسينعكس أدائه الطبيعي بالكامل في الدرجات.. ثانيًا, birçok farklı bilişsel işlemin değerlendirilebilmesine olanak sağladığı için ayırıcı tanıya yardımcı olabilecektir.

Travmatik Beyin Hasarı Olanların Değerlendirilmesi

Dört PASS ölçeğinin her biri, travmatik beyin hasarına karşı hassas olan çok çeşitli bilişsel işlemlerin ölçümüne olanak sağlar. Organizasyon, dürtü kontrolü, انتباه, problem çözme ve planlama özellikle travmatik beyin hasarı olan çocuklarda sorun oluşturmaktadır (Savage ve Wollcott, 1994) ve CAS bu bilişsel fonksiyonları kapsamaktadır.

Ciddi Duygusal الاضطرابات Olanların Değerlendirilmesi

CAS, ciddi duygusal bozuklukları olan çocukların değerlendirilmesinde de yardımcı olabilecek bilgiler sağlar. Bu çocukların davranış kontrolü, diğer kişilerle yaşadıkları sosyal problemleri ve dürtüsellikle ilgili olarak yaşadıkları güçlükleri CAS Planlama ölçeğindeki düşük puanlarla ilişkilendirilebilir.

Üstün Zekalı Çocukların Değerlendirilmesi

CAS’in dört ölçeği de üstünlüğün değerlendirilmesi için gerekli olan bilişsel işlemlerin değerlendirilmesine olanak sağlar. CAS bilişsel işlemlerin geniş kapsamlı bir şekilde ölçümüne olanak sağlar ve geleneksel zeka testleriyle ölçülemeyen bilişsel alanlarda üstün olan bireyleri belirleyebilir. Ölçülen fonksiyonların daha geniş kapsamlı olması nedeniyle geleneksel testlerle belirlenenlere göre daha çeşitli alanlarda üstün olan çocukları belirleyebilir.

تخطيط Problemleri Olanların Belirlenmesi

CAS, çocuğun planlama ve organizasyon düzeyini değerlendirmek için sistematik ve yapısal bir yöntem sağlar (Weyandt ve Willis, 1994). Planlama alt testleri çocuğun etkinlikleri organize etmesine, uygun stratejiler kullanmasına, dürtüselliğine, davranışlarını düzenlemesine ve değerlendirilmesine karşı hassastır.

Başarının Önceden Kestirilmesi

CAS, çocukların akademik başarılarını önceden kestirmeyi hedeflemektedir. Dört PASS ölçeğinin her biri akademik performansın özel alanlarındaki başarı ve başarısızlıklarla ilişkilidir. Tam Ölçek Standart Puanı, temel başarının önceden belirlenmesinde en iyi göstergedir. Dört PASS ölçeğinin her birine ait standart puanlar da akademik performansın özel alanları ile ilişkilidir.

ÜNİVERSİTE لقد KURSİYERLERİN YASAL HAK ve YÜKÜMLÜLÜKLERİ

İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ile CAS’in, İstanbul Üniversitesi’nin ve kursiyerlerin yasal hak ve yükümlülükleri “Eğitim Sözleşmesi” ile garanti altına alınmaktadır.

مركز اوزم للتربية الخاصة والتأهيلعنوان
حي Mutlukent
موقع Binsesin 1961. قرص مضغوط.
لا:15 أوميتكوي
جانكايا / أنقرة
قائمة طعامالقائمة السريعة
تابعناÖZEM على وسائل التواصل الاجتماعي
تابعنا على وسائل التواصل الإجتماعي,لمعلوماتك.
بيزي أراين

نحن نستخدم ملفات تعريف الارتباط حتى نتمكن من منحك أفضل تجربة على موقعنا.. إذا واصلت استخدام هذا الموقع, نفترض أنك تقبل هذا. سياسة ملفات الارتباط

نحن نستخدم ملفات تعريف الارتباط حتى نتمكن من منحك أفضل تجربة على موقعنا.. إذا واصلت استخدام هذا الموقع, نفترض أنك تقبل هذا.

ربع