fbpx
 

EvPeşə terapiyası

İş ve Uğraşı Terapisi ülkemize yeni girmiş mesleklerdendir. İş ve uğraşı terapisini; iş ve uğraşı terapistleri veya diğer isimleriyle ergoterapistler yapar. İş ve Uğraşı Terapisi nedir ayrıntıları yazımızın devamında.

ÖZEM XÜSUSİ TƏHSİL MERKEZİİş ve Uğraşı
terapiya

İş ve Uğraşı Terapisi ülkemize yeni girmiş mesleklerdendir. İş ve uğraşı terapisini; iş ve uğraşı terapistleri veya diğer isimleriyle ergoterapistler yapar. İş ve Uğraşı Terapisi nedir ayrıntıları yazımızın devamında.

Bu meslek üniversitelerde Ergoterapi bölümü olarak okutulmaktadır. İngilizcesi ‘occupational therapy’ olduğu için çevirisi iş ve uğraşı terapisi olarak yapılmıştır. Ergoterapi ise Yunancadan türetilmiştir.

İngilizce ‘occupation’ kelimesinin Türkçe karşılığı ‘iş ve uğraşı’ olsa da kelime anlamı olarak bu ifade edilmez. Ülkemizde iş dediğimiz zaman aklımıza meslek, uğraşı dediğimiz zaman ise hobi gelir. Fakat occupation kelimesi günlük hayatta yaptığımız tüm aktiviteleri kapsar. Yemek yemek, giyinmek, işe gitmek, mesleğini yerine getirmek, puzzle yapmak, tavla oynamak, yazı yazmak gibi yaptığımız tüm aktiviteleri kapsar.

ÖZEM XÜSUSİ TƏHSİL MERKEZİ

Occupational
Therapy

Bu nedenle Occupaional Therapy, Peşə terapiyası, İş ve Uğraşı Terapisi dendiği zaman günlük yaşamda yaptığımız bütün aktivitelerde yaşadığımız sorunları çözen bir sağlık mesleği aklımıza gelmelidir. Peşə terapevtləri ( iş ve uğraşı terapistleri) yemek yeme, giyinme gibi aktiviteler de yaşadığınız sorunlara da çözüm bulur, iş bulamıyorsanız sizin durumunuza en uygun mesleki terapiyi de yapar, boş zamanlarınızı da aktivite ile doldurmanızı sağlar.

Üniversitelerde Ergoterapi Bölümü olarak okutulan ve 4 yıllık lisans eğitimi veren okullardan mezun olan kişiler Ergoterapist unvanı ile isimlendiriliyor. 2 yıllık ön lisans düzeyinde eğitim veren okullarda ise İş ve Uğraşı Teknikerliği bölümü bulunmaktadır. Buradan mezun olan kişilere Ergoterapi teknikeri veya İş ve Uğraşı Teknikeri denmektedir.

Özem Xüsusi Təhsil və Reabilitasiya MərkəziÜnvan
Mutlukent Məhəlləsi
Binsesin Saytı 1961. CD.
Yox:15 Ümitköy
Çankaya/Ankara
BİZİ İZLƏÖZEM Sosial Mediada
Bizi sosial mediada izləyin,məlumatınız üçün.
BİZİ ARAYIN

Veb saytımızda sizə ən yaxşı təcrübəni təqdim etmək üçün kukilərdən istifadə edirik.. Bu saytdan istifadə etməyə davam etsəniz, bunu qəbul etdiyinizi güman edirik. Kuki Siyasəti

Veb saytımızda sizə ən yaxşı təcrübəni təqdim etmək üçün kukilərdən istifadə edirik.. Bu saytdan istifadə etməyə davam etsəniz, bunu qəbul etdiyinizi güman edirik.

Dörddəbir