fbpx
 

EvNitq terapiyasıNitq Səs Bozukluğu

İşitme kaybı olmadığından emin olmak için çocuğunuzun işitme duyusunu kontrol ettirmeniz de önemlidir. Çünkü; işitme kaybı olan bir çocuk konuşmayı öğrenmede daha fazla sorun yaşayabilir.

Genel olarak çocuklar, dil ediniminde sözlü ifadeler için gerekli olan konuşma seslerini örneğin /p/, /m /veya /b/ gibi bazı sesleri daha önce edinirlerken /z/, /ş/ veya /r/ gibi diğer seslerin edinilmesi daha uzun sürer. Çoğu çocuk 5,5-6 yaşına kadar neredeyse tüm konuşma seslerini doğru olarak çıkarmalıdır. Beklenen yaşlara kadar ses söylemeyen bir çocukta nitq səsinin pozulması olabilir. Genel bir terim olan nitq səsinin pozulması fonksiyonel (artikülasyon bozukluğu, fonolojik bozukluk), organik (yapısal, organik, duysal) ve motor (apraksi, dizartri) bozukluklar olarak çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. Bu durum ayrıca doğuştan ya da sonradan yaşanan bazı sorunlardan kaynaklanabilir.

Bir çocuğun ağlamasından, çıkardığı anlamsız seslere, bu anlamsız seslerden oluşan hece tekrarlarından, anlamlı ifadelerin oluşmasına kadar geçen “dil edinme” serüveni bazı bebekler için pürüzsüzken, bazı bebekler için engebeli bir yol haline dönebilir.

KONUŞMA SESİ BOZUKLUĞU NEDENLERİ

 • Otizm gibi gelişimsel bir bozukluk;
 • Down sendromu gibi bir genetik sendrom;
 • Kulak enfeksiyonlarından veya diğer nedenlerden kaynaklanan işitme kaybı;
 • Serebral palsi veya kafa travması gibi beyin hasarı;
 • Herhangi bir nedene bağlı olmayan;
 • Bilişsel güçlükler;
 • Yetişkinlerde ayrıca konuşma sesi bozuklukları olabilir. Bazı yetişkinlerin çocukken başlayan sorunları vardır. Diğerleri felç veya travmatik beyin hasarı veya diğer travmalardan sonra konuşma bozuklukları geliştirebilir.

KONUŞMA SESİ BOZUKLUĞUNDA RİSK FAKTÖRLERİ

Konuşma seslerinin edinilme yaşı sesten sese göre değişmektedir. Her sesin çıkartılması için bazı yaş kriterleri bulunmaktadır. Bununla;

 • Bir çocuğun 2 yaşında söylediklerinin %25-%50’ si yabancı tarafından anlaşılmalıdır.
 • Bir çocuğun 3 yaşında söylediklerinin %50-%75’ i yabancı tarafından anlaşılmalıdır.
 • Bir çocuğun 2 yaşında söylediklerinin %75-%100’ i yabancı tarafından anlaşılmalıdır.

KONUŞMA SESİ BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ

Çocuğunuz bir sesi diğeriyle değiştirebilir, sesleri dışarıda bırakabilir, ses ekleyebilir veya bir sesi değiştirebilir. Başkalarının onu anlaması zor olabilir. Küçük çocukların bazen yanlış sesleri söylemesi normaldir. Misal üçün, çocuğunuz “r” yerine “v” sesi çıkarabilir ve “araba” için “avaba” diyebilir. Bu durum belli yaşta normal kabul edilse de yaş ilerledikçe bu hataları yapmaya devam etmesi bir sorun olabilir.

KONUŞMA SESİ BOZUKLUĞUNU TEŞHİS ETME

Eğer çocuğunuzda nitq səsinin pozulması olduğunu düşünüyorsanız bu durumu değerlendirecek profesyonel odyoloji ve konuşma bozuklukları uzmanı/ dil ve konuşma terapistidir. Uzman, çocuğunuzun sesleri nasıl söylediğini duymak için çeşitli resimler kullanarak resimleri adlandırmasını dinleyecektir. Ayrıca çocuğunuzun dudaklarını, çenesini ve dilini nasıl hareket ettirdiğine de bakacaktır. Her ne kadar sorunun konuşma sesleri olduğunu düşünseniz de çocuğunuzun dil becerilerini de test edebilir. Çünkü nitq səsinin pozulması olan birçok çocukta dil bozuklukları da vardır. Misal üçün, çocuğunuz talimatları takip etmekte veya hikayeler anlatmakta güçlük çekebilir.

İşitme kaybı olmadığından emin olmak için çocuğunuzun işitme duyusunu kontrol ettirmeniz de önemlidir. Çünkü; işitme kaybı olan bir çocuk konuşmayı öğrenmede daha fazla sorun yaşayabilir.

DİL VƏ DANIŞMA TERAPİYASI

Eğer yapılan değerlendirmeler sonunda çocuğunuzda nitq səsinin pozulması olduğu tespit edilirse odyoloji ve konuşma bozuklukları uzmanı/ dil konuşma terapisti tarafından dil ve konuşma terapisi müdahalesi başlatılmalıdır. Terapilerde;

 • Ses çıkarmanın doğru yolunu öğrenmek
 • Seslerin ne zaman doğru veya yanlış olduğunu söylemeyi öğrenmek
 • Sesleri farklı kelimelerle çalışmak
 • Bir çocuğun ağlamasından, çıkardığı anlamsız seslere, bu anlamsız seslerden oluşan hece tekrarlarından, anlamlı ifadelerin oluşmasına kadar geçen “dil edinme” serüveni bazı bebekler için pürüzsüzken, bazı bebekler için engebeli bir yol haline dönebilir.

MƏRKƏZİMİZDƏ NƏ EDİRİK?

Özem Xüsusi Təhsil və Reabilitasiya Mərkəzi olaraq nitq səsinin pozulması Şübhəli uşaqların qiymətləndirilməsi onların ailələri ilə birlikdə aparılır və nitq pozğunluğu mütəxəssisləri tərəfindən aparılır..

Eyni zamanda, inkişafın bir bütöv olduğunu nəzərə alsaq, uşağın təkcə ünsiyyət bacarıqları deyil, həm də, motor, sosial, koqnitiv bacarıqlar da müvafiq ekspertlər tərəfindən qiymətləndirilir və proses ailə ilə paylaşılır..

Terapiya almağa qərar verilən uşaqlarda mövzunun mütəxəssisləri ilə işləmək, təlimlər fərdi şəkildə tətbiq edilir və ailə təlimləri və terapiyaları mütləq dəstəklənir..

Özem Xüsusi Təhsil və Reabilitasiya MərkəziÜnvan
Mutlukent Məhəlləsi
Binsesin Saytı 1961. CD.
Yox:15 Ümitköy
Çankaya/Ankara
BİZİ İZLƏÖZEM Sosial Mediada
Bizi sosial mediada izləyin,məlumatınız üçün.
BİZİ ARAYIN

Veb saytımızda sizə ən yaxşı təcrübəni təqdim etmək üçün kukilərdən istifadə edirik.. Bu saytdan istifadə etməyə davam etsəniz, bunu qəbul etdiyinizi güman edirik. Kuki Siyasəti

Veb saytımızda sizə ən yaxşı təcrübəni təqdim etmək üçün kukilərdən istifadə edirik.. Bu saytdan istifadə etməyə davam etsəniz, bunu qəbul etdiyinizi güman edirik.

Dörddəbir